Yalnızlığın Sigara İçmekle Aynı Şey Olduğunu Söyleyen Dünya Sağlık Örgütü Goygoy Malzemesi Oldu

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre insanlar günden güne yalnızlaşıyor. Bu durumun en öne çıkan nedenleri arasında koronavirüs, uzun süren karantinalar, hızla gelişen teknoloji ve onun getirdiği sosyal medya kullanımı olarak görülüyor. Ancak en dikkat çeken tespit ise yalnızlığın tehlikesinin sigarayla aynı şey olduğu… Peki bizim halkımız DSÖ’nün bu tespiti hakkında neler düşünüyor?

Bilim insanlarına göre her geçen yıl insanların yalnızlık seviyeleri artıyor. Özellikle 2020 yılında patlak veren koronavirüs pandemisi yüzünden insanların uzun süren karantinada kalması bunun en büyük nedeni. Bir diğer neden ise teknolojinin gelişmesi olarak gösteriliyor.

ABD’de yapılan araştırmalara göre dünya genelinde her 4 yaşlıdan 1’i ve gençlerin % 15’i sosyal açıdan izole durumda hayatını sürdürüyor. Üstelik insanların içine çekildiği bu yalnızlık günümüzde yüksek oranlarda felç, depresyon, anksiyete ve demansa neden oluyor.

Araştırmayı yürüten Dr. Murthy’nin yalnızlık üzerine yaptığı tespitler ise bir hayli ilginç:

Dr. Murthy, sosyal izolasyonun kalp hastalığına yakalanma riskini yüzde 30 artırdığını ve toplum açısından olumsuz sonuçları olduğunu söylüyor.

Peki doktorun bu konuda tavsiyesi ne?

Dr. Murthy, ‘Obezite, tütün bağımlılığı gibi sağlık sorunlarına nasıl çare arıyorsak toplumun sosyal yapısını korumak için yalnızlık sorununa da çare aramalıyız’ diyor. Doktor ayrıca insanları akrabaları ve iş arkadaşlarıyla daha fazla etkileşime geçmeye ve sosyal medyada daha az vakit geçirmeye çağırıyor.

Geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü de konuyla ilgili bazı tespitler yaptı. O tespitlerden en dikkat çekici olanı ise “Yalnızlık, günde 15 sigara içmekle aynı şey” cümlesiydi.

Tabii her şeyin mizahını yaptığımız gibi bunun da yapmaktan geri durmadık sevgili okuyucular. Gelin sosyal medyada sigara ve yalnızlığın aynı şey olmasını tiye alan yorumlara hep birlikte bakalım.

1. Aramızda “Yalnızlıktan ses tellerim böyle kısıldı” diyen de var.

2. Yalnızlıktan ciğerim böyle soldu diyenler de…

3. Etti mi size 35…

4. Olabilir, onlar da bu ara çok melankolik.

5. ?

6. İşte bu yorum bizi üzdü:

7. Sigara içmeden içtiğini fark edenler de var tabii…

8. DSÖ hepimizi şaşırttı:

9. Nedeni belli oldu işte kardeşim…

10. O da “kurum yalnızlığı” falan çekiyor herhalde.

11. DSÖ duy sesimizi, aramızda hassas insanlar da var:

12. Haklı olabilir mi?

13. Bazılarımız 2 aylık yalnızlık çekiyor belki niye öyle diyorsunuz?

14. DSÖ, yalnızlığın ve aşkın başkenti olmak istiyor da ondan…

15. Siz DSÖ’nün yalnızlığın sigara içmekle aynı şey olduğunu söylemesine ne düşünüyorsunuz? Buyrun yorumlara…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x