Ayvalık, tarih, doğa, deniz ve gastronomisi ile öne çıkıyor

Ege’nin en güzel gezi rotası üzerinde yer alan, Balıkesir’in Ayvalık ilçesi, uluslararası ekonomisinden daha fazla pay almak için su sporları başta olmak üzere özgün gastronomi zenginliği ve doğal güzelliğinin yanı sıra kültürel mirası ile dünyaya açılmaya hazırlanıyor.

Dünyada sadece iki yerde orman gibi yoğun görünebilen kırmızı mercan resiflerine ev sahipliği yapan Ayvalık Körfezi’ni tanıtmaya hazırlanan Ayvalık Ticaret Odası Turizm Komite Başkanı Uğur Berk, şehrin su sporları, gastronomi kültürü, doğal güzelliğinin yılın dört mevsiminde yapılabilecek turizm için önemli bir avantaj olduğunu söyledi.

“Su sporları konusunda önemli bir potansiyele sahip”

Ayvalık’ın 450’ye yakın konaklama tesisi, 20 binden fazla yatak kapasitesine sahip olduğunu belirten Berk şöyle konuştu:

Doğal güzelliğimiz, dünyada sayılı plajlarımız ve 22 adamız var. Özellikle su sporları konusunda Ayvalık çok ciddi bir potansiyele sahip. Su altı dalış tutkunlarının hayran olacağı yüz yıllık kırmızı mercan resiflerimizi tüm dünyaya tanıtmaya hazırlanıyoruz.

250 çeşit kuş, 450 çeşit bitki

Verilen bilgiye göre, sadece Birleşik Krallık ’tan her yıl 1.5 milyon doğa fotoğrafçısı, el değmemiş platolar ararken, Ayvalık doğal tabiat parklarında bulunan, 250 çeşit kuş, 450 çeşit bitkisiyle, zeytinlikleri, su altı güzellikleri keşfedilmeyi bekliyor.

2 binden fazla tescilli tas bina var”

Ayvalık’ta koruma altına alınan 2 binden fazla tescilli tas binanın bulunduğunu söyleyen Berk şu bilgileri verdi:

Ayvalık, yaz mevsiminde başta Sarımsaklı Plajı, Şeytan Sofrası, adaları ile gelenlerin hayran olduğu bir merkez.

Dünyanın ikinci oksijen merkezi

Dünyanın ikinci oksijen merkezi olan Edremit Körfezinde bulunan Ayvalık’ın koşu, doğa yürüyüşü, yoga, nefes kamplarının tabi ev sahibi olmasının yanı sıra, dalış alanları, koylar, tarihi taş binaları, kiliseleri ve yemekleri ile yeni spor, kültür ve gastronomi gezi rotalarında yer almaya aday. Bunun için yurt içinde ve dışında yoğun şekilde çalışıyoruz. Ayvalık yeni yapılan Osman Gazi Otoyolu ve Çanakkale Köprüsü sayesinde İstanbul’a en yakın turizm ve yaşam beldesi olmuş durumdadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x