Avans Hesaptan Para Çekenler Dikkat: Faizi Daha Az Ödemek Mümkün!

Avans Hesap, diğer adıyla Kredili Mevduat Hesabı, vatandaşların vadesiz hesabında nakit olmadığı durumlarda ve acil paraya ihtiyaç duyduğunda nakit kullanabileceği vadesiz hesabına bağlı bir kredili mevduat hesabıdır.

Kredili Mevduat Hesabı son dönemin en çok kullanılan banka enstrümanları arasında yer almaya başladı.

Hesabında parası olmayanların yoğun olarak tercih ettiği KMH’ın aylık faizi yüzde 4,42 oldu. Gecikme faizi yüzde 4,72 olurken bunların üzerine Banka Sigorta Muamele Vergisi ve Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu da eklenince faiz külfeti yükseliyor. Aylık toplam faiz BSMV ve KKDF ile yüzde 5,75’e çıkarken yıllık basit faizi yüzde 69, bileşik faizi de yüzde 95’i buluyor.

NASIL DAHA DÜŞÜK FAİZ ÖDENİR?

Bankalarda işlemler valör kavramı üzerinden ilerliyor. Örnekle ilerlemek gerekirse bugün saat 09:00’da 1000 lira KMH kullandınız ve yine bugün saat 18:30’da kullandığınız 1000 lirayı bankaya geri ödediniz. Hürriyet’teki habere göre banka bu hareketi ertesi gün işleme koyuyor ve sizden 1 günlük faizi alıyor.

Bu durumun Cuma günü gerçekleştiğini düşünürsek Cuma, Cumartesi ve Pazar günlerinin faizini uygulayıp ödemenin Pazartesi günü yapılmış olduğunu varsayıyor. Başka bir örnekte bayram olduğunu, Pazartesi gününün ise bayramdan önceki gün olduğunu düşünürsek Pazartesi günü KMH kullanıp aynı gün KMH borcunu kapatırsanız ve bayramın da 4 gün olduğunu varsayarsak Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi, Pazar günlerinin de faizini ödeyip Pazartesi günü borcunuzun kapandığı dikkate alınacaktır. Yani tek bir gün için 1000 lira ihtiyacınız varken bayramın araya girmesi nedeniyle 1000 liraya 1,91 lira faiz ödeyecekken 13,40 lira faiz ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x